Tipy na výlety po okolí

Z místa, kde budete ubytováni, máte možnost podniknout celou řadu zajímavých jednodenních výletů a navštívit mnoho  známých turistických destinací, které  najdete právě v našem kraji  Møre og Romsdal . Mezi největší města kraje patří Molde, Ålesund, Kristiansund. Můžete  si prohlédnout například – fjord Geiranger, silnici spojující ostrůvky -Atlanterhavsveien,Trolí stezku- Trollstigen aj.

 Ålesund

příjemné přímořské staré městečko,  se starými tradičními norskými domy, které se tísní na úzkém poloostrově ve tvaru rybářského háčku,

asi 3 km od centra města můžete navštívit Atlantický park (Atlanterhavparken),který patří mezi největší podmořská akvária a který stojí možná i za celodenní návštěvu.  Zde se seznámíte s podmořským světem  severního Atlantiku a budete ohromeni pohledem na ohromující bohatství života na pobřeží a ve fjordech. Park je  napodobeninou podmořského života s několika enormními nádržemi pro ryby.

Za návštěvu stojí i krásná vyhlídka  Aksla ( pouhých 418 schodů a poté překrásný výhled  na město,okolní hory a ostrovy)   nebo muzeum Sunnmøre. Ještě zajímavější je krátký  výlet podmořskými tunely za Ålesund na blízké  ostrovy Valderøy,Vigra,Giske a Godøy.

Atlantická cesta – Atlanterhavsveien

hodnocená  jako nejlepší místo na světě, kam byste měli vyrazit autem, kouzelná silnice o délce 8274 m, která spojila osmi mosty  desítku ostrovů na západním pobřeží Norska.  Moře je zde dosti bouřlivé díky dosti častým silným větrům. Norové si  Atlanterhavsveien  v roce 2005 zvolili za stavbu století.  Je opravdu kouzelná !

 Kristiandsund

přístavní město,kdysi zasvěcené lovu tresek a sušení ryb, rozložené  na 3 ostrovech se řadou muzeí,obchodů,rybích restaurací,

po městě můžete cestovat kouzelnou lodí Sundbåten, ze které je překrásný výhled na přístav. Spojuje ostrovy Innlandet,Nordlandet a Gomelandet. Je to na světě jeden z nejstarších prostředků veřejné dopravy (1876).

 Hjørundfjorden

Patří mezi nejkrásnější  světové fjordy,  ačkoliv turisty méně navštěvovaný, nalézá se  u města Ørsta a Sykkylven, blízko Ålesundu ( nedaleko Vašeho ubytování). Fjord je obklopen vysokými horami, které nesou místní název Sunnmørsalpane. Odděluje se jako rameno od Storfjordu, který je společnou „matkou“ i všem známého Geirangerfjordu.

Geirangerfjord

Patrně nejlákavější fjord, který nabízí krásné pohledy z úzkého fjordu obklopeného vysokými skalami.

 

Je opravdu mnoho zajímavého v Norsku  vůbec.

Nechceme nabízet nej.. nej.. tipy na výlety po okolí, jak je to všeobecně obvyklé ve všech nabídkách a knižních průvodcích, ale úplně obyčejně doporučujeme  klidné a zajímavé výlety po ostrově Gurskøya, kde budete bydlet, a výlety po  sousedících  ostrovech, spojených s ostrovem Gurskøya řadou mostů ( cca 30 minut od Vašeho ubytování). Norsko je opravdu zemí snů pro každého milovníka přírody. Za podívanou např.  stojí  malý ostrůvek Runde, o rozloze pouhých 6,4 čtverečních kilometrů, kde hnízdí mnohatisícové kolonie typických norských ptačích druhů. Runde je největším ptačím ostrůvkem na jih od polárního kruhu.  Na útesu Rundebranden hnízdí téměř půl milionu mořských ptáků, které se zde shromažďují mezi koncem března a srpnem (papuchalci, terejové bílí, alky malé, rackové, bouřňáci,kormoráni chocholatí a další ).